czwartek, 12 stycznia 2012

Na zakupy w (trochę innym) roku 2000

CBN Polona
Powieść Looking backward 2000–1887  Edwarda Bellamy’ego z 1888 r., przetłumaczona na język polski przez Józefa Karola Potockiego jako W roku 2000, okazała się światowym bestsellerem przełomu XIX i XX w. W samej Polsce książka doczekała się czterech wydań w przeciągu dwóch lat od publikacji oryginału. 

Bellamy w Looking backward 20001887 przedstawił świat przyszłości – utopijną rzeczywistość rozprzestrzenionego po całym świecie socjalizmu. 

Ludzie w 2000 r. wg Bellamy’ego żyją spokojnie, szczęśliwie i dostatnio, choć nie bogato. Każdy ma możliwość wyboru takiej ścieżki życiowej, jaka jest mu najbliższa, a wszyscy mają tyle samo pieniędzy. Nadmierne posiadanie jest niewygodne  – co można robić z tyloma rzeczami?  


Pełna wersja tekstu jest dostępna na o dystopiach.

2 komentarze:

  1. O, bardzo chętnie sięgnę, bardzo chętnie:)
    Tylko tu chyba - jak w każdej utopii - jest element niespełnienia: żaden z autorów utopii nie bierze pod uwagę złożoności ludzkiego charakteru, z jego wadami i zaletami, ze skłonnością do gromadzenia, picia, przemocy, etc, etc.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książeczka jest dostępna w sieci, więc w tym przypadku sięgnąć równa się kliknąć :). (http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=29766). Utopia się nie udała, została skompromitowana przez dwudziestowieczne próby jej realizacji, nie doczekamy się zatem już chyba żadnej pisanej na serio utopii literackiej. W związku z tym bardzo ciekawa jest taka wycieczka do XIX w., kiedy to ludzie mieli jeszcze nadzieję na stworzenie jakiegoś idealnego świata, i przyjrzenie się temu, jak niektórzy to sobie wyobrażali.

    OdpowiedzUsuń