sobota, 28 sierpnia 2010

Kilka słów wstępu

W związku z nadchodzącym rozpoczęciem roku szkolnego, zapraszam do literackiego powrotu do szkoły, czyli powrotu do klasyki literatury popularnej.
Żeby wyzwanie miało charakter jeszcze bardziej edukacyjny, proponuję, aby chociaż częściowo czytać książki z listy w oryginale. Jako, że to klasyka, większość z nich jest dostępna w formie ebooka w ramach Projektu Gutenberg.

Klasyka literatury popularnej to pojęcie bardzo szerokie. Jakie tytuły do niej zaliczyć? Jest wiele list, które zostały stworzone, często dodatkowo uzależnione od kręgu kulturowego i językowego, w którym powstały.
Lista, którą podaję, jak można wywnioskować po tytułach i autorach, to lista raczej angielsko-brytyjska. Brak na niej kompletnie autorów z Polski, Niemiec, krajów hiszpańskojęzycznych. Ale, jak mam nadzieję, sami zobaczycie, jest to lista ciekawa, bardzo szeroka, zawiera w sobie również klasykę literatury dla dzieci.
Nie pamiętam niestety, skąd ją mam (jeśli ktoś wie, skąd pochodzi - proszę o kontakt). A znalazłam ją przy okazji porządków - wydrukowaną jakieś dobre kilka lat temu.
Chętnie za jakiś czas rozszerzyłabym wyzwanie o kanony z innych krajów - np. kanon niemiecki, francuski czy hiszpański, więc jeśli ktoś dysponuje taką listą - proszę o przesłanie lub może założenie równoległego wyzwania?
Zapraszam do wyzwania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz