wtorek, 9 lipca 2013

"Tomek w grobowcach faraonów " Alfred Szklarski

Tytuł: Tomek w grobowcach faraonów Autor: Alfred Szklarski  
Wydawca: MUZA  
Rok wydania: 2013  
Liczba stron: 312  
Moja ocena: 5/6


"Słonce pogrążało się powoli w bezkresnych piaskach Pustyni Libijskiej u progu Sahary, największej pustyni świata. Na wapiennych, urwistych wzgórzach Mokkattam, okalających południowo-wschodnie krańce Kairu, gasły ostatnie różowe refleksy zachodu. Allah akbar! Allach jest wielki! Przenikliwe, zawodzące wezwanie do modlitwy, odmawianej przez wyznawców islamu po zachodzie słońca, płynęło ze smukłych minaretów, wystrzelających ponad płaskie dachy domów i docierało przez wzmożony o tej porze gwar uliczny do wszystkich zaułków wielkiego miasta...". 
                                        (Alfred Szklarski,Tomek w grobowcach faraonów,str.7 )

"Noc nadeszła bardzo szybko, nieomal gwałtownie. Jasny zmierzch zaledwie w parę chwil zmienił się w przysłowiowe egipskie ciemności. Dzień oddawał świat w panowanie mroku. Na bezchmurnym ciemno granatowym niebie migotały gwiazdy. Powili wynurzał się olbrzymi księżyc. W srebrzystej poświacie zarysowały się ciemne, lekko przymglone bryły piramid i kamienne cielsko sfinksa - lwa z ludzka głową. A ścieląca się nad piaskami pustymi mgiełka łudziła wrażeniem, że potężne wierzchołki piramid zawieszone są w powietrzu." 
                                 (Alfred Szklarski,Tomek w grobowcach faraonów,str. 8)       

"Tomek w grobowcach faraonów" jest kolejnym i zarazem ostatnim tomem z cyklu powieści o przygodach Tomka Wilmowskiego. Tym razem autor przenosi czytelnika na Czarny Ląd, do Egiptu, nad Nil i pustynię Nubijską. Warto zaznaczyć, iż książka ta została dokończona przez Adama Zelge, bliskiego przyjaciela Alfreda Szklarskiego. Zelga dokończył powieść na podstawie gotowego zarysu książki sporządzonego przez Szklarskiego i w oparciu o notatki z prywatnego archiwum autora. Mimo, iż styl jest nieco inny i dla kogoś kto czytał poprzednie książki z tego cyklu i zna język Szklarskiego, wyczuje zmianę, to jednak warto przeczytać tę powieść. W ogólnym zarysie styl nie odbiega, aż tak bardzo od stylu pisania Szklarskiego.
Akcja powieści jak już wspomniałam toczy się w Afryce, najpierw w Kairze, potem przenosi się nad brzegi Nilu, do Luksoru i dalej w głąb Czarnego Lądu do Chartumu i na pustynię. Głównymi bohaterami są Tomek Wilmowski, jego żona Sally, ojciec Tomka, kapitan Tadeusz Nowicki i Jan Smuga. Do grupy polskich przyjaciół przyłącza się także młody chłopiec, Irlandczyk -  Patryk. W tej części cyklu nasi bohaterowie szukają okradających egipskie grobowce złodziei. Przemierzając Afrykę poszukują tajemniczego człowieka o nazwie "żelazny faraon". W powieści nie brakuje tajemnic i starożytnych zagadek.
Z książki dowiemy się niesamowicie wielu ciekawych informacji o Egipcie, kulturze i historii tego starożytnego kraju. Na początku lub na końcu poszczególnych rozdziałów umieszczone są rysunki przestawiające zwierzęta spotykane w Egipcie. Wykreowane postacie przez autora są niezwykle barwne, posiadające silne charaktery. W książce jest wiele opisów egzotycznych zwierząt i przyrody Egiptu, pustyni. Zaskakujące zwroty akcji, dzięki czemu książka nie jest nudna, dłużąca się i trzyma w napięciu, skłaniają do czytania kolejnych stronic, poznawania niesamowitych przygód przyjaciół. Czyta się szybko i przyjemnie. "Tomek w grobowcach faraonów" jest książką nie tylko dla dzieci i młodzie
ży!

7 komentarzy:

 1. mam ją od wielu lat na półce, zakupiona jako dodatek do gazety, a jeszcze nie przeczytana, coś mi nie dawało heh dokończyć, może jeszcze raz się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skuś się, to wspaniała książka. Wciąga i czyta się szybko.

   Usuń
 2. Uwielbiam cala serie. Chyba wkrotce odswieze znajomosc z Tomkiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po Ani Shirley była to moja ulubiona seria w dzieciństwie i taką pozostała do dzisiaj:))
   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Czytałam już jedną książkę z tej serii i niestety nie zamierzam zabrać się za kolejne. Po prostu nie moja bajka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakieś 25 lat temu czytałam z zapartym tchem całą serię książek o Tomku Wilmowskim:))) Świetna lektura!!

  OdpowiedzUsuń