środa, 12 stycznia 2011

William Szekspir- Romeo i Julia, Makbet, Hamlet


Kontynuuję za poprzedniczką Szekspira. Myślę, że każdy powinien zaznajomić się z jego twórczością. Myślę, że warto. Ja nie omieszkam sięgnąć jeszcze po jego utwory.
Opis:
"Romeo i Julia, Makbet, Hamlet należą do najwybitniejszych sztuk Shakespeare'a. Romeo i Julia - to tragedia ale tryska ona wręcz życiem renesansowej Werony: miłość i nienawiść, młodość i radość życia, słabostki i ułomności ludzkie decydują o jej niepowtarzalnej atmosferze. Makbet. Mimo historycznego bohatera nie jest to kolejny "dramat królewski", ale tragedia psychologiczna w pełnym tego słowa znaczeniu. Przedstawia ona dzieje szlachetnego człowieka, który wstąpił na drogę zła. Hamlet. Utarło się - chyba słusznie - że rola tytułowa w tym dramacie jest marzeniem każdego aktora, a sam tekst stanowi poważne (i niebezpieczne) wyzwanie nawet dla najbardziej wprawnych reżyserów. Przedstawia on historię duńskiego księcia, który postanawia pomścić skrytobójczo zamordowanego ojca. Zadanie to tym trudniejsze, że zabójcą jest aktualnie panujący król. Hamlet zmuszony zostaje, zatem do realizacji swojego skrytego planu - ale nie w historii tej zemsty kryje się ponadczasowość dramatu. Decydują o niej przede wszystkim filozoficzne, uniwersalne treści i wznosząca się na wyżyny poezja."

1 komentarz:

  1. O, ja też lubię Szekspira (nie jestem może zbyt zapaloną fanką, ale lubię go), tyle że wolę "Sen nocy letniej" i "Poskromienie złośnicy".

    OdpowiedzUsuń