piątek, 18 marca 2011

Emma- Jane Austen

Kolejna pozycja z literackiego wyzwania to książka Jane Austen „Emma” wydana po raz pierwszy na początku XIX wieku.
Po dziesiątkach recenzji dotyczących dzieł Jane Austen, w dużej mierze recenzji pozytywnych, po własnych, choć mglistych, ale całkiem miłych wrażeniach z lektury „Rozważnej i romantycznej” oraz „ Dumy i uprzedzenia” i po obejrzeniu obu filmowych ekranizacji tychże powieści sięgnęłam po książkę mniej znaną i nie budzącą tak powszechnej sympatii.
Przyzwyczajona do pewnego schematu występującego w „Dumie” oraz w „Rozważnej” - prowadzenia narracji przez młodą, wykształconą i choć nie pozbawioną pewnych wad to bardzo sympatyczną bohaterkę, będącą córką pastora, obdarzoną dużą ilością sióstr na wydaniu i mającą niewielkie szanse na zamążpójście trafiłam na narratorkę znajdującą się w całkiem odmiennej sytuacji i zupełnie innego charakteru.
Emma pochodzi z majętnej rodziny, jest osóbką inteligentną, ale bardzo rozkapryszoną, a jej sądy i zachowanie są dosyć irytujące. Głównym i właściwie jedynym zajęciem Emmy jest bawienie się w swatkę. Nie mając ku temu zajęciu żadnych predyspozycji, a także nie potrafiąc prawidłowo oceniać ani ludzi, ani ich zachowań, zadufana w sobie panna nie dostrzega niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą manipulowanie tak delikatną materią, jaką są uczucia. Popełnienie jednego błędu nie chroni Emmy przed popełnieniem kolejnego i wyrządzeniem krzywdy osobie, którą nazywa swoją przyjaciółką. Na szczęście dla nie przyjaciółka jest osobą niewielkiego rozumu i mocno zmienną w uczuciach, dlatego dość szybko wymazuje z pamięci doznane krzywdy.

Więcej tutaj

http://ggpodroze.bloog.pl/index.html?id=328968565&title=Emma-Jane-Austin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz