sobota, 12 marca 2011

Pies Baskerville` ów Conan Doyle


Dla odmiany sięgnęłam po kryminał-detektywistyczny, który także można zaliczyć do klasyki literatury popularnej. Któż z nas nie zna (chociażby z telewizji) przygód błyskotliwego detektywa Sherlocka Holmesa. I znowu kłania się literatura całkowicie mi nie znana. Z kryminałów zaczytywałam się w książkach Agatie Christe oraz Joanny Chmielewskiej. Nie przypominam sobie natomiast, abym kiedykolwiek czytała coś Conan Doyla.
W klimacie kryminał przypomina Wichrowe Wzgórza. Rzecz dzieje się w pobliżu bagien w Devonshire, a jednej z ostatnich scen towarzyszą opadające opary mgieł i wycie psa.
Na rodzie Baskervilów od kilku już lat ciąży straszna klątwa, zgodnie z którą jej przedstawiciele giną w niewyjaśnionych okolicznościach, a ich śmierci towarzyszy piekielna zjawa, ziejący ogniem pies. Sherlock Holmes przy pomocy wiernego przyjaciela i pomocnika dr Watsona próbują rozwiązać zagadkę śmierci Karola Baskerville, chroniąc jednocześnie życie jego spadkobiercy Henryka Baskerville. Czy uda im się i tym zarazem zapobiec zbrodni i doprowadzić mordercę na ławę sądową? Sam Holmes twierdzi, iż sprawa, której się podjął należy do najcięższych w jego zawodowej karierze. Czy odnalezione na bagnach zwłoki mężczyzny należą do Henryka Baskervile? Czy wędrówka dr Watsona do jaskini ukrywającego się nieznajomego mężczyzny zakończy się szczęśliwie?
Lektura wciągająca, czyta się lekko, intryga rozwija się płynnie, trzyma w napięciu niemal do samego końca.
Polecam, jako rzecz wartą przeczytania.
Moja ocena- 4,5/6

5 komentarzy:

 1. Opowiadania o Sherloku Holmesie czytałam bardzo dawno, nie podaje nawet tytułu, bo nie pamiętam, ale pamietam, że był tam Pies Baskerville'ów. nie pamiętam zakończeia, więc chyba smiało mogę wrócić do lektury. Pozdrawiam

  http://52tygodnie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli choć trochę lubisz powieści kryminalno-detektywistyczne powinno ci się spodobać. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze przyznam, że przygód Sherlocka Holmesa nie czytałam. Obejrzałam za to większość filmów i są na prawdę świetna.
  Po książki sięgnę na pewno :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Guciu, nie mogę znowu zostawić komentarza u Ciebie:(.

  Pisałam już u siebie, ale nei wiem, czy tam zajrzysz. Jeśli chcesz, mogę Ci zamówić Legendę Pendragonów od kolegi z podaj.net, za darmo, bo to serwis wymiany, a nie sprzedaży.
  Musisz tylko dać mi znać.
  Jeśli chcesz, możesz się tam też sama zarejestrować, żeby pobuszować w starych książkach:).

  OdpowiedzUsuń
 5. To pierwsza książka Conan Doyle'a, którą przeczytałem. Niezapomniane wspomnienia. Od tego czasu przeczytałem prawie wszystkie historyjki o Sherlocku Holmesie i jeżeli czegoś mogę żałować, to tylko tego, że znam wszystkie intrygi i nigdy się już nie zaskoczę rozwiązaniem fabuły...

  OdpowiedzUsuń