sobota, 14 maja 2011

Hrabia Monte Christo - Aleksander Dumas (audiobook)


Przyznam się, że sięgałam po tę powieść, aby skonfrontować swoje wrażenia sprzed lat… wielu, kiedy to z wypiekami na twarzy, jako dziewczę lat szesnastu czytałam zniszczony egzemplarz książki. Egzemplarz był tak zniszczony, że część stron uległa zagubieniu. Zawsze obiecywałam sobie, że wrócę do tej książki, aby poznać „zagubione wątki”. Były to jednak czasy, kiedy trudno było dostać wymarzoną lekturę. Lata mijały, a ja zapominałam o tej powieści, która wówczas tak rozpalała moją wyobraźnię.
Wtedy widziałam w niej fantastyczną powieść obyczajowo-przygodową; powieść o ludzkim cierpieniu, żądzy i zemście. No i oczywiście pobudzała imaginację tajemnicza wyspa Monte Christo skrywająca w swych czeluściach skarby zgładzonego przez papieża Borgię bogatego włoskiego rodu. Dzisiaj wysłuchawszy niemal 50 godzin lektury (sama się dziwię, jak to możliwe, że dokonałam tego w ciągu nieledwie tygodnia) postrzegam ją, jako powieść historyczną, niezłe studium psychologiczne postaci oraz opowieść o nadziei.
Akcja powieści toczy się głównie w Paryżu, Marsylii i Rzymie. Rozpoczyna się ona w 1815 r., w chwili przygotowywania powrotu Napoleona z Elby. Poznajemy dzieje zadenuncjowanego w przeddzień ślubu przez trójkę „przyjaciół” Edmunda Dantesa młodego, uczciwego i nieco naiwnego młodzieńca, który oskarżony o udział w spisku mającym na celu obalenie prawowitej władzy trafia do więzienia -twierdzy If skąd jest tylko jedna droga ucieczki – śmierć i pogrzeb w morskiej otchłani. Towarzyszymy bohaterom na przestrzeni ponad dwudziestu lat. Na tle historycznych wydarzeń; rządów Ludwika XVIII, stu dni cesarza, wojen napoleońskich, powrotu rojalistów, walki o niepodległość w Grecji poznajemy życie codzienne arystokracji francuskiej i włoskiej, jej obyczaje, zainteresowania, opisy przyjęć, wizyt w teatrze i operze, system więziennictwa i sądownictwa, karnawał w Rzymie a także życie korsarzy i bandytów.

Poza tłem historycznym jest też malownicze tło rzymskich; uliczek od Piazza Popolo, poprzez ruiny Koloseum do katakumb, paryskich; Ogrodów Tulieries, Pól Elizejskich i Opery. Jest też tajemnica, bezludna wyspa Monte Christo.


Więcej tutaj

http://ggpodroze.bloog.pl/index.html?id=329586345&title=Hrabia-Monte-Christo-Aleksander-Dumas-audiobook

4 komentarze:

 1. Ta książka jest z serii tych do których się wraca. Przetrwa kolejne pokolenia, ale obawiam się że będzie po nią sięgało coraz mniej czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś tam niecoś wiem, o tej książce, chciałam ją poznać, ale nigdy nie chciało mi się jej czytać. Audiobook, to chyba idealne rozwiązanie dla mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na "Hrabiego Monte Christo" już od dawna się szykuję. Zwłaszcza po tylu odniesieniach w filmach o ucieczce z więzienia i zemście (jak choćby "Uśpieni" ) :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwiebiam te książkę. Dziękuję za przypomnienei tytułu, chętnie wrócę do niej ponownie.

  OdpowiedzUsuń