poniedziałek, 10 lutego 2014

"KAROL SZALONY" ALEKSANDER DUMAS

Tytuł: Karol Szalony
Tytuł oryginału: Chroniques de France: Isabel de Baviere
Autor: Aleksander Dumas
Wydawnictwo: Hachette Polska
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 269
Moja ocena: 4.5/6


"Karol Szalony" jest to powieść zaliczana do gatunku powieści historycznej. Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIV i początkiem XV wieku we Francji, który to okres był bardzo burzliwy w dziejach Francji. Tytułowy bohater król Francji Karol VI Walezjusz "Szalony", nazywany tak ze względu na swoją chorobę, był zwany także przez swój lud "Ulubionym". Początek jego panowania przypada na okres względnie spokojny i dostatni dla kraju. W miarę postępu jego psychicznej choroby, Francja popadła w liczne konflikty wewnętrzne, intrygi, nastąpiło pogłębienie anarchii, walka o przejecie regencji, bezmyślnie zostało roztrwonione całe bogactwo Francji.
Powieść mimo tego ze opisuje w gruncie rzeczy dramatyczne wydarzenia, ból, samotność i cierpienie "Szalonego" władcy Francji jest niezmiernie interesująca i myślę, że Ci którzy czytali tę powieść zgodzą się ze mną, że autor Aleksander Dumas przedstawił wydarzenia w sposób niezwykle fascynujący. Wszystkie przedstawione postanie, a jest ich wiele w powieści są bardzo barwnie i żywo opisane. Czytając książkę miałam przed oczami żywych bohaterów. Uważam, że jest to wielką zaletą książki, o której nie można powiedzieć, żeby była nudna.  
Powieść zaczyna się obrazowo opisanymi hucznymi zaślubinami Karola VI z Izabelą Bawarską. Już podczas orszaku weselnego w trakcie przemarszu przez Paryż, poznajemy troszeczkę charaktery bohaterów i zapowiedź tego co będzie miało miejsce w przyszłości. Nie będę tutaj opisywać całego tła historycznego, zanudzać moich czytelników, jakim i którym królem dokładnie był Karol VI. Bo takie informacje możną znaleźć w podręczniku historii. Niemniej jednak wspomnę, że na tle ważnych tych wydarzeń historycznych pisarz świetnie przedstawił historię bohaterów, spiski, intrygi, liczne romanse Izabeli Bawarskiej, wojny domowe. Powieść tą cechuje wielowątkowość, i jak dla mnie tych wątków było trochę za dużo, czasami gubiłam się w tych wszystkich zdarzeniach. Natomiast nie za wiele Dumas poświęcił samemu Karolowi "Szalonemu", bardziej skupił się na opisach strojów postaci, emocji i długich dialogów. Nigdy nie byłam wielką fanką Dumasa, ale jestem zadowolona, że przeczytałam tę książkę i trzeba przyznać, że Dumas pisze ciekawe powieści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz