wtorek, 21 stycznia 2014

"ROZWAŻNA I ROMANTYCZNA" JANE AUSTEN

Tytuł: Rozważna i romantyczna
Tytuł oryginału: Sense and Sensibility
Autor: Jane Austen
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 374
Moja ocena: 5/6


"Rozważna i romantyczna" pióra słynnej angielskiej pisarki Jane Austen, którą osobiście  bardzo sobie cenię, jest powieścią opowiadającą o miłosnych rozterkach dwóch sióstr. Książka ta, jak zresztą wszystkie inne autorstwa Jane Austen jest napisana pięknym językiem, dodatkowo należałoby wspomnieć, że jest lekka i przyjemna w odbiorze. Zachwyca i poucza, a także przyciąga od pierwszych stron. Książki Austen mają to do siebie, że czytając trudno się z nimi rozstać, a gdy już odłożymy książkę na bok, to trudno czytelnikowi zapomnieć o bohaterach.

Akcja powieści rozgrywa się w XIX -wiecznej wiktoriańskiej Angli. Głównymi bohaterami są dwie siostry, panny Dashwood - Elinor i Marianne. Elinor, starsza jest tą rozważną, natomiast młodsza Marianne z usposobienia jest tą romantyczną.
Zarys fabuły w skrócie przedstawia się następująco: Pani Dashwood po śmierci męża zmuszona jest wraz z córkami zamieszkać w wiejskim skromnym domku, znacznie mniejszym, niż ten w którym dotychczas mieszkały. W nowym miejscu jednak szybko zadomowiają się. Przeuroczy domek bardzo im się spodobał i przypadał do gustu, wraz z okolicznymi, malowniczymi pejzażami. Panny mile spędzają czas na tańcach, balach, obiadach i kolacjach w pobliskiej posiadłości należącej do ich uprzejmych i życzliwych krewnych. Marianne poznaje przystojnego młodzieńca. Dżentelmena, pana Willoughbiego, w którym zakochuje się od pierwszego spotkania z nim. Młodzi spędzają ze sobą dużo czasu na rozmowach i spacerach. Wydaje się, że Willoughby także zakochuje się w pięknej Marianne. Tymczasem Elinor z natury bardzo rozsądna i rozważna, darzy wielkim uczuciem nieśmiałego młodzieńca Edwarda Ferrasa. Zachowanie młodzieńca również wskazuje na to, iż Elinor nie jest mu obojętną. Jednak najstarsza panna Dashwood przypadkiem poznaje długo skrywaną tajemnicę Edwarda, która nakazuje jej zapomnieć i wyrzucić na zawsze z serca ukochanego. Jak się potoczą dalsze perypetie miłosne dwóch sióstr nie zdradzę. Przekonajcie się o tym sami czytając powieść. 
Fabuła ksiazki jest ciekawa i intrygująca. Samo zakończenie natomiast zdumiewające i zaskakujące. Zaletą książki są szczegółowe opisy postaci, ich charakterów i osobowości oraz psychologiczna analiza przeżyć bohaterów. Pisarka wnikliwie przedstawiła zarys psychologiczny bohaterów, jednakże osąd i nastawienie pozostawiła czytelnikowi. Niemniej jednak w powieści zabrakło mi bardziej rozwiniętego i tym samym dłuższego zakończenia. Sądzę, że przez to książka byłaby jeszcze lepsza, ale i tak potrafi zachwycić!
Na zakończenie chciałabym napisać słów kilka o samym egzemplarzu książki tej powieści, który mi się trafił. Książka nie jest dużych rozmiarów, co sprawia, że czytając łatwiej i wygodniej trzyma się w ręce. Okładka w twardej i aksamitnej w dotyku oprawie przyciąga oko. Każdy rozdział zaczyna się ozdobnym pismem, a kończy rysunkiem róży. Uważam, że jest to piękne wydanie:)

4 komentarze:

 1. Bardzo podobają mi się wydania Bellony (najbardziej kusi mnie "Mistrz i Małgorzata", bo jeszcze własnego nie mam); swoje wydanie "Rozważnej i romantycznej" kupiłam za 2 zł z jakąś gazetą, ale będę musiała sobie je odświeżyć, bo czytałam jeszcze w gimnazjum. W każdym razie książka pozostawiła po sobie dobre wspomnienia, chociaż pewnie nigdy nie zostanie moją ulubioną w dorobku J. Austen.

  OdpowiedzUsuń
 2. widziałam to wydanie. Bardzo lubię Austen a do Rozważnej mam wielki sentyment. Może i nabędę :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Trafiłam na Twojego bloga totalnie przypadkowo i wychodzi na to, że chyba tu zamieszkam :D Mogłabym pisać peany zachwytu na temat każdej omawianej przez Ciebie książki i nie byłby to peany przesadzone - kocham klasykę i tzw. kanon literatury światowej <3 Zdecydowanie zachwycam się.

  Pozdrawiam,
  Olga
  WielkiBuk.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olgo - ten blog to nie jest blog jednej osoby :) My tu działamy razem na rzecz krzewienia popularności klasyki ;)

   Zapraszamy do współtworzenia, jeśli masz ochoty - u góry na pasku znajdziesz "Zasady".

   Usuń