niedziela, 27 września 2015

Świętujmy piąte urodziny!

 Tak, tak - aż wzruszenie mnie ściska za gardło, że tyle lat jesteście tutaj! Gdy zakładałam wyzwanie, nawet w najśmielszych snach nie oczekiwałam tak wiele! :) Czas więc na podsumowanie kolejnego roku.

Dla przypomnienia - oficjalny start miał miejsce 28 sierpnia 2010 r. Pierwszą recenzję - "Do latarni morskiej"" V. Woolf zamieściła Ultramaryna 5 września. Podsumowania obejmują wobec tego okres od 5 września jednego roku do 4 września roku następnego.

W piątym roku wyzwania aktywny udział wzięło 10 uczestniczek pisząc recenzje 86 książek! 

Najwięcej recenzji, bo aż 21 zamieściła Aleksandra (w sumie ma na koncie 37) - bardzo Ci dziękuję, to piękny wynik!

Na drugie miejsce na podium awansowała z ubiegłorocznego trzeciego Guciamal (20 recenzji w tym, w sumie 123!).  Wynik łączny sprawia, że Guciamal nadal zostaje Królową Klasyki! Ostatnie miejsce na podium zajęła Kasiek (16 recenzji w tym roku, w sumie28). I jeszcze w tym akapicie ;) opiszę czwarte miejsce, bo zabrakło jej do podium niewiele, a ma dużą przewagę nad resztą, poza tym dopiero pierwszy sezon z nami spędziła - to Agata Adelajda z 13 recenzjami.
 
Dalsze miejsca - z liczbą 4 recenzji mamy trzy uczestniczki:  Kassandra (12), Natanna (26) oraz Iza z Filetów z Izydora (w sumie 65!). Kolejna jest Izabell - 2 recenzje (w sumie 34). Honorowo po 1 recenzji napisały nowe uczestniczki - Montgomerry i chyba najmłodsza w naszym gronie - Trobairitz XII.

Bardzo Wam wszystkim dziękuję i, jak zwykle, proszę o więcej!

A same recenzje? Jak wspomniałam wyżej, napisałyście (bo ja w tym roku się nie popisałam!) w tym roku o 86 książkach , co daje po pięciu latach 573, czyli ponad pół tysiąca klasycznych wpisów! W sumie dotyczyły one 53 autorów.I znów nastąpiły zmiany na podium najpopularniejszych - choć akurat na pierwszym miejscu ponownie znalazła się Lucy Maud Montgomery (16! recenzji), druga była Elisabeth Gaskell (5), a ostatnie medalowe miejsce należy do dwójki autorów - broniącej honoru Polski - Marii Dąbrowskiej Charlesa Dickensa (po 3). Na popularność LMM na pewno wpłynęło nowe wydanie kolekcjonerskie jej powieści - sama je kupiłam i zamierzam powrócić do swoich 'młodzieńczych' lat :) 

Na koniec statystyki (dla całego okresu istnienia) - wyświetlono 'nas' ponad 450 000 razy. Stroną (poza Google oczywiście), z której mamy najwięcej wejść, nieustannie jest blog Lektury wiejskiej nauczycielki - dzięki Anek7 :)

Pięć najpopularniejszych recenzji (też z całego okresu) to:
1. Agnes Grey A. Bronte - autor Motherless -  104987 wyświetleń - po raz kolejny na czele; w ubiegłym roku, gdy pisałam podsumowanie, był niewielki problem - link z recenzji prowadził do zamkniętego bloga - na szczęście problem już nie istnieje!
2. Kobieta trzydziestoletnia H. Balzac - autor Guciamal - 96066 wyświetleń (piąty! raz w zestawieniu - poprzednio również miejsce 2)
3. Portret Doriana Graya O. Wilde - autor Aleksandra - 2072 wyświetlenia (po raz trzeci w zestawieniu, poprzednio także miejsce 3)
4. Dewajtis Maria Rodziewiczówna - autor Alicja2010 - 1042 wyświetlenia (po raz trzeci, poprzednio to samo miejsce)
5. Śpiewacy Iwan Turgieniew- autor Paideia - 957 wyświetleń (po raz drugi w zestawieniu, poprzednio to samo miejsce)


To jak oceniacie wyniki?

Ja jestem niezmiernie wzruszona i dumna. Bardzo, bardzo dziękuję Wam za ten kolejny wspaniały rok inspirujących i zachęcających do czytania wpisów! I oczywiście mam nadzieję i apetyt na więcej! A sama już sobie przygotowałam listę przeczytanych, a nie opisanych lektur klasycznych, i mam zamiar wreszcie nadrobić zaległości, żeby znaleźć się w końcu w czołówce ;)

9 komentarzy:

 1. Rewelacyjne wyniki. Cieszę się bardzo, że i ja w tym wyzwaniu biorę udział. Gdybym więcej pisała opinii byłoby i tu ich więcej, gdyż mam przeczytaną klasykę i nie opisaną...może nadrobię...
  Gratuluję Tobie i wszystkim uczestniczkom....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest mi bardzo miło to czytać - dziękuję za wszystko :)

   Usuń
 2. Jestem zaskoczona, dumna i wzruszona! Nawet nie byłam świadoma przeczytania aż tylu dzieł klasycznych!!! Zamierzam nie ustawać;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe zestawienie :)
  Bardzo lubię na ten blog zaglądać :) Sama niestety jestem zbyt nieuważna i zapominalska w zamieszczaniu recenzji, ale będę to zmieniać.
  pozdrowienia dla administratorów, zamieszczających recenzje i czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wszystko i będę czekać na Twoje wpisy :)

   Usuń
 4. Też nie miałam pojęcia, że w tym roku zamieściłam 20 recenzji, wydawało mi się, że trochę spasowałam z pisaniem, bo czytać (podobnie) jak natanna nadal czytam sporo klasyki i podobnie jak montgomerry też zapominam czasami o zamieszczaniu wpisów. Też postaram się o tym pamiętać. Nie napiszę jak co roku, że właściwie to ja Tobie dziękuję, że mnie zmotywowałaś (no i znowu to napisałam :), ale taka jest prawda. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że mogłam dołączyć do wyzwania. Czytam już książkę do następnej recenzji i czekam na recenzje innych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przedziwne, to ja coś w tym roku napisałam?
  Gratulacje dla Matki Założycielki i blogowego bractwa!

  OdpowiedzUsuń