poniedziałek, 21 lutego 2011

Córka kapitana - Aleksander Puszkin


Tytułowa córka kapitana to piękna Masza, którą główny bohater młodziutki Piotr Griniow poznaje w twierdzy Biełogorskiej, do której zostaje posłany w ramach służby wojskowej. Do wojska trafił jakby za karę (głównie za swawole swojego francuskiego guwernera) - jego ojciec dawny oficer uważał, że nic lepiej nie "ustawi" młodego człowieka jak służba ku chwale ojczyzny i carycy.

Pietia wraz ze swym dawnym opiekunem (urocza i humorystycznie przedstawiona postać Sawielicza) przybywa do twierdzy (po drodze napotykając dwie znaczące dla dalszego losu chłopaka postaci) w wydawałoby się spokojnym czasie. Na początku nudzi się, czas spędza głównie na pisaniu rzewnych wierszy ku czci wybranki serca i potyczkach słownych i nie tylko z rywalem do jej ręki.

Tymczasem jednak sytuacja zaczyna się komplikować - Kozacy pod wodzą hosudara Pugaczowa buntują się przeciw władzy carskiej i powoli przejmują kolejne twierdze na drodze do Orenburga, a nawet stolicy. Nie omijają oczywiście twierdzy Biełogorskiej zostawiając na swej drodze krew i szubienice.

Co stanie się z miłością Piotra i Maszy? Jak wpłynie na jego los pewna nie do końca przyjazna znajomość? Jak zakończy się pochód buntowników? Tego nie zdradzę ;)

Ogólnie historia jest dość prosta, trochę naiwna i niezbyt porywająca. Wątek miłosny, wydawałoby się dość kluczowy, pokazany dość niewinnie i bez mocnych uderzeń serca. Ciekawie natomiast, muszę przyznać, pokazany jest proces dojrzewania Piotra, tego, jak z roztrzepanego skupionego raczej na przyjemnościach życia chłopca, przeistacza się w pełnokrwistego mężczyznę, gotowego walczyć o rzeczy dla niego ważne. Jest też, jak to chyba zwykle w rosyjskiej literaturze, sporo humoru.

Jeśli chcecie poznać młodego Puszkina (poza głównym bohaterem, który podobnie jak wielki pisarz kochał przygody, jest jeszcze jeden motyw biograficzny - postać Sawielicza wzorowana jest na piastunie poety) - polecam. A ja chętnie poszukam ekranizacji z "naszymi" aktorami: Karoliną Gruszką i Mateuszem Damięckim w rolach głównych.

1 komentarz:

  1. wiecie może kto pisał o tej książce dawał recenzje? musze napisać prace, a nie wiem jak zrobie przypisy :(

    OdpowiedzUsuń