niedziela, 7 września 2014

Cztery lata minęły :)

Jakże się niezmiernie cieszę, że mogę powtórzyć swoje słowa z ubiegłego roku -" wbrew moim obawom wyzwanie pięknie się rozwija i wciąż mamy zgłoszenia od nowych osób, które chcą do niego dołączyć :) Nie jest więc tak źle z tym czytaniem klasyki w dzisiejszych czasach pędu i pośpiechu."

Dla przypomnienia - oficjalny start miał miejsce 28 sierpnia 2010 r. Pierwszą recenzję - "Do latarni morskiej"" V. Woolf zamieściła Ultramaryna 5 września. Podsumowania obejmują wobec tego okres od 5 września jednego roku do 4 września roku następnego. I dlatego niestety, tym razem części recenzji Guciamal nie mogę wziąć pod uwagę. Nie wzięłam również pod uwagę dwóch recenzji, chociaż na blogu jej pozostawiam - "Czas honoru" Jarosława Sokoła i "Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego - może kiedyś klasyką będą, na razie jednak nie :)

W kolejnym roku w wyzwaniu udział wzięło 18 aktywnych uczestniczek pisząc recenzje 101 książek! 

Najwięcej recenzji, bo aż 22 zamieściła Natanna, nowa uczestniczka! Bardzo Ci dziękuję, również za autorów, którzy do tej pory się tu nie pojawiali :)

Drugie miejsce na podium ponownie zajęła Izabell (14 recenzji w tym roku, w sumie 32), a trzecia lokata należy do Guciamal (11 recenzji w tym, w sumie 103!).  Wynik łączny sprawia, że Guciamal wciąż zachowuje tytuł Królowej Klasyki (ciekawe, czy ktoś jej zagrozi?), a dodatkowo w ramach rekompensaty (patrz wyżej) chciałabym wyróżnić jedną z jej recenzji, bo to chyba najciekawsza i najbardziej dopracowana recenzja - zapraszam do lektury "Król Ryszard III" William Szekspira.
Tuż za podium z bardzo dużą liczbą (identyczną zresztą) 8 recenzji znalazły się Kassandra (nowa uczestniczka) oraz Iza z Filetów z Izydora (w sumie 61!). Kolejna jest również nowa uczestniczka Ema Pisula - 7. Po 6 recenzji mają na koncie Paideia (12) i Aleksandra (16). Dalej mamy Minerwę z 4 recenzjami (w sumie 14), z 3 - Kasiek (12) i Niepiśmienną (nową uczestniczkę), a z 2 - Lilybeth (pierwsze recenzje). Honorowo po 1 recenzji napisały - Maioofka, Mariola S., Anek7, Urszula Dobrzańska, Joanna Kulik i ja.

Bardzo Wam wszystkim dziękuję, szczególnie nowym uczestniczkom, które były bardzo aktywne! i proszę o więcej!

A same recenzje? Jak wspomniałam wyżej napisałyśmy ich w tym roku 100 o 101 książkach (jedna recenzja była "podwójna"), co daje po czterech latach 487!. W sumie dotyczyły one 65 autorów. Nastąpiły zmiany na podium najpopularniejszych! - na pierwszym miejscu w tym roku była Lucy Maud Montgomery (6 recenzji), drugi Aleksander Dumas ojciec (5), a ostatnie medalowe miejsce należy do Marii Rodziewiczówny. Dalej wymienię jeszcze tylko tych, którzy mieli po 3 recenzje - Arthur Conan Doyle, Erich Maria Remarque, Anne Bronte i Władysław Reymont. Zaskakujące, prawda?


Na koniec statystyki (dla całego okresu istnienia) - wyświetlono 'nas' ponad 335 000 razy (to oznacza, że ten rok potroił poprzedni wynik!). Stroną (poza Google oczywiście), z której mamy najwięcej wejść, nadal jest blog Lektury wiejskiej nauczycielki - dzięki Anek7 :)

Pięć najpopularniejszych recenzji (też z całego okresu) to:
1. Agnes Grey A. Bronte - autor Motherless - 87741 wyświetleń - tylko właśnie odkryłam problem niewielki - nie pamiętam tego nicku, a z recenzji link prowadzi do bloga 'kawa-koc-książki, który ... jest zamknięty - szkoda!
2. Kobieta trzydziestoletnia H. Balzac - autor Guciamal - 59874 wyświetlenia (czwarty! raz w zestawieniu - poprzednio miejsce 1)
3. Portret Doriana Graya O. Wilde - autor Aleksandra - 2072 wyświetlenia (po raz drugi w zestawieniu, poprzednio miejsce 2)
4. Dewajtis Maria Rodziewiczówna - autor Alicja2010 - 974 wyświetlenia (po raz drugi, porzednio to samo miejsce)
5. Śpiewacy Iwan Turgieniew- autor Paideia - 957 wyświetleń (po raz pierwszy w zestawieniu)


Jak oceniacie wyniki? Jakie macie wnioski, postanowienia, pomysły?

Bardzo, bardzo dziękuję Wam za ten kolejny wspaniały rok inspirujących i zachęcających do czytania wpisów! I oczywiście mam nadzieję i apetyt na więcej!


Na koniec WAŻNA INFORMACJA!

Przeczytajcie proszę mój post "Uwagi organizacyjne" i odpowiedzcie na zadane tam pytanie :)

9 komentarzy:

 1. Gratuluję Natannie i Izabell i cieszę się, że nie jestem osamotniona w czytaniu klasyki, wszak o to chodzi w tym wyzwaniu, aby uczestniczyło w nim wiele osób i mam nadzieję, że za rok pojawi się jeszcze więcej i jeszcze wytrwalszych uczestniczek. L.M Montgomerry na podium - no proszę bardzo się cieszę, a ja zastanawiałam się, czy można ją do klasyki zaliczyć, jak widać niesłusznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, że tyle osób czyta klasykę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miło znaleźć się w taki gronie.
  Ostatnio coś z klasyką jestem na bakier, ale nadal czeka przeczytana do opisania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Natana jest niezastąpiona - muszę się zmobilizować do klasyki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Samą nie zaskoczyła ta liczba.
   A Ty Kasiu włącz chociaż jedną klasykę na miesiąc.

   Usuń
 5. Gratuluję zarówno niezmordowanym czytelniczkom z podium jak i szefowej - maniiczytania:).

  OdpowiedzUsuń
 6. Wyniki imponujące! Gratuluję zwyciężczyniom i mocno postanawiam poprawić swoje wyniki w kolejnym roku:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny wynik. Podziwiam dziewczyny i sama biorę się za trochę klasyki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tylko dwie, ech, no mam nadzieję, że się w końcu poprawię :) A dla liderek oklaski :)

  OdpowiedzUsuń